Odškodnina

Razlika med odškodnino in zavarovalnino
Odškodnina je denarno nadomestilo iz naslova odškodninske odgovornosti. Je obveznost odgovorne osebe povrniti oškodovancu škodo, za katero odgovarja, in pravica oškodovanca, da povrnitev te škode tudi zahteva.
Tako, strokovno povedano.
Po domače povedano: gre za denar, ki ti pripada, če je nekdo kriv za tvoje poškodbe. Razen v primeru zavarovanja AO plus, ni pomembno, kakšna zavarovanja imaš sklenjena.
Zavarovalnina je denar, ki se za poškodbe, ki jih utrpiš zaradi nezgode, izplača na podlagi tvojih sklenjenih zavarovanj.
Dajmo še razčistit, kaj je za zavarovalnice nezgoda: to je od tvoje volje neodvisen dogodek, ki nenadoma vpliva na tvoje telo. Če na primer nerodno stopiš ali težko dvigneš, ne dobiš iz naslova nezgodnega zavarovanja nič.
Kdaj lahko zahtevam odškodnino?
Odškodnino lahko uveljavljaš v treh letih od nezgode. Najpogostejši razlogi za uveljavljanje odškodnine so:
Prometna nesreča
Do odškodnine so upravičeni vsi potniki v vozilu iz naslova osnovnega avtomobilskega zavarovanja, prav tako pa tudi voznik povzročitelj nesreče. Pogoj za izplačilo v primeru povzročitve nesreče je sklenjeno zavarovanje AO plus.
Poškodba pri delu
Odškodnino lahko zahtevaš v primeru poškodbe na delovnem mestu, na službenem potovanju ali če na delovnem mestu ni bilo ustrezno poskrbljeno za varnost. Večinoma imajo podjetja za to sklenjeno zavarovanje odgovornosti.
Poškodba na javni površini
Za poškodbe na javni površini štejejo nesreče na cesti, pločniku, trgu, v javnem prevozu ali javnem zborovanju, na organiziranem koncertu, na smučišču, kopališču, plaži, ipd…tudi v teh primerih ti pripada odškodnina, bo pa trajalo…
Kako lahko zahtevam odškodnino?
To je najlažji del celega postopka. Edini namreč omogočamo oddajo zahtevka za odškodnino kar preko spleta. In to še ni vse – odvetniška pisarna začne z delom takoj naslednji dan!
1.
Zaključi zdravljenje
Dokler zdravljenje traja, ne uveljavljaj odškodnine, ker posledice in čas zdravljenja niso znani. Najprej se v miru pozdravi.
2.
Zberi dokumentacijo
Zberi vse poškodbene liste, izvide, odpustnice in kopijo zdravniške dokumentacije. Dobiš jo pri svojem zdravniku.
3.
Oddaj zahtevek
Obišči aplikacijo Zahtevek za odškodnino. Vnesi vse podatke, ki jih imaš, naloži vso dokumentacijo in podpiši pooblastilo.
Najpogostejša vprašanja
Kaj vas glede odškodnin najbolj zanima.
Kakšno dokumentacijo potrebujem?
Kakšno odškodnino dobim?
Kako dolgo traja postopek do izplačila?
Kako pridem do izplačila?
Koliko me storitev stane?
Če je potrebno zavarovalnico tožiti, pa prav tako. Stroške sodnih taks namreč nosiš ti.